Vi følger boligmarkedet i og omkring Vejle og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES By Vejle følger boligmarkedet i og omkring Vejle. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Hans Egedesvej 46 solgt for 2.026.028 kr.
Boligen overtages af Amalie Bjerregaard Christensen den 22. maj. Køberen har betalt 2.026.028 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.598 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.400.000 og boligen er derfor handlet til 45% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 149 kvm. og er opført i 1972. Grunden er på 879 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af RealMæglerne Boligbutikken Vejle
Havneparken 12, 3. mf solgt for 1.950.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 27. april. Køberen har betalt 1.950.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 28.676 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 500.000 og boligen er derfor handlet til 290% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 68 kvm. og er opført i 2003. Grunden er på 4.800 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Vejle - Damhaven
Fredericiagade 40A, 1. solgt for 1.850.000 kr.
Boligen overtages af Zakrya Sharafmal den 05. maj. Køberen har betalt 1.850.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 19.681 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 76% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 94 kvm. og er opført i 1925. Grunden er på 343 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Vejle - Damhaven
Bertel Nielsens Vej 4, st. th solgt for 1.830.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 24. april. Køberen har betalt 1.830.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 21.034 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 880.000 og boligen er derfor handlet til 108% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 87 kvm. og er opført i 1971. Grunden er på 4.528 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Vejle - Damhaven
Ørstedsgade 34F solgt for 1.770.000 kr.
Boligen overtages af Astrid Østergaard den 28. april. Køberen har betalt 1.770.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 19.451 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 69% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 4 værelser på i alt 91 kvm. og er opført i 1987. Grunden er på 1.902 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Vejle