Fællesskab og sang i Søndermarkshuset i Vejle

dato

Søndermarkshuset byder på en række arrangementer, der fremmer fællesskab og glæde gennem sang og socialt samvær. Uanset om du er til sang, gåture eller hyggelige stunder med spil og kaffe, er der noget for enhver smag.

Fredag: Sang og gåtur for mænd

Hver fredag kl. 10.00 er der et særligt tilbud til mænd, der ønsker at kombinere sang og motion. Deltagerne mødes i Søndermarkshuset til sange fra Højskolesangbogen, efterfulgt af en 45 minutters gåtur i den smukke natur på Søndermarken. Turen afsluttes med en øl eller vand i Søndermarkshuset for egen regning. Ingen tilmelding er nødvendig, så mød blot op og nyd fællesskabet. For mere information, kontakt Lars Dyhr på 60 60 19 98.

Torsdag: Torsdagsklubben

Torsdagsklubben mødes hver torsdag kl. 14.00 og er for alle, der ønsker at deltage i et hyggeligt fællesskab. Her kan du nyde kaffe, te og boller, mens du deltager i forskellige aktiviteter. Nogle gange får klubben besøg af en oplægsholder, mens der andre gange er mulighed for at spille spil. Alle er velkomne til at deltage, og prisen er 25 kr.

Mandag: Syng fra Højskolesangbogen

Mandag den 12. maj 2025 kl. 14.30 inviteres alle sangglade til at mødes i Søndermarkshuset for at synge fra Højskolesangbogen. Deltagerne har mulighed for at vælge de sange, der skal synges, og der er frit valg blandt de mange klassikere. Undervejs vil der være kaffe, te og brød til 25 kr. Kom og syng dig glad i fællesskab med andre.

Praktisk information
Sted: Søndermarkshuset, Søndermarksvej 84, 7100 Vejle
Fredag: Sang og gåtur kl. 10.00
Torsdag: Torsdagsklubben kl. 14.00, pris 25 kr
Mandag: Syng fra Højskolesangbogen kl. 14.30, pris 25 kr
Kontakt: Lars Dyhr 60 60 19 98 (for fredagsarrangementet)



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut