Unge i Vejle har en unik mulighed for at deltage i en guidet trævandring, hvor de kan lære om byens forskellige træarter. Arrangementet er målrettet unge og anbefales til deltagere fra 10 år og op.
Mødested og ruteVi mødes ved Økolariet, hvorfra Jens-Ulrik Kleemeyer vil lede deltagerne til Mariaparken. Her vil vi besøge 12 forskellige træer og blive klogere på de mange arter, der findes i byen.
Begrænsede pladser og tilmeldingBemærk, at der er begrænsede pladser til denne trævandring, og det kræver derfor tilmelding. Sørg for at tilmelde dig i god tid for at sikre din plads.
Praktisk information
Dato: Lørdag den 16. maj 2026
Tid: Kl. 13.30
Sted: Økolariet, Dæmningen 11, 7100 Vejle
Entré: Fri entré
Målgruppe: Unge, anbefalet alder 10+
Tilmelding: Påkrævet
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her