Kulturvandring med Bonde Brun: Oplev historien i Vejles smukke natur

dato

Tag med på en spændende kulturvandring arrangeret af Landsbyvandreruten Rans Togt. Tirsdag den 19. august 2025 kl. 10:30 inviteres alle til at deltage i en 3 km lang tur fra Buldalen til Kvak Mølle. Bonde Brun vil underholde med historier fra Skibet undervejs.

Rans Orden står bag denne unikke mulighed for at kombinere natur og kultur. Turen, der starter i Buldalen, vil tage deltagerne gennem smukke landskaber, mens Bonde Brun deler fascinerende fortællinger om både store og små begivenheder fra Skibet.

Historier og frokost ved Kvak Mølle

Turen byder på flere stop, hvor Bonde Brun vil fortælle historier, der bringer områdets historie til live. Ved Kvak Mølle vil der blive serveret frokost, hvor deltagerne kan nyde et måltid i skønne omgivelser.

Praktisk information og returkørsel

Efter frokosten er der mulighed for gratis returkørsel til Buldalen, så alle kan komme sikkert tilbage til udgangspunktet. Arrangementet er åbent for alle, og der er en entré på 50 kr.

Praktisk Information
Dato: Tirsdag 19. august 2025
Tid: Kl. 10:30
Sted: Buldalen, Buldalen 6, 7100 Vejle
Entré: 50 kr
Arrangør: Landsbyvandreruten Rans Togt
Længde: 3 km
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut