Sang og gåtur for mænd
Fredag den 30. maj 2025 kl. 10.00 inviteres mænd til at mødes i Søndermarkshuset for at synge sange fra Højskolesangbogen, efterfulgt af en 45 minutters gåtur i Søndermarkens smukke natur. Arrangementet afsluttes med en forfriskning, hvor deltagerne kan købe en øl eller vand.
Der kræves ingen tilmelding, så interesserede kan blot møde op. Arrangementet er en tilbagevendende begivenhed hver fredag, og udgangspunktet er Søndermarkshuset. For yderligere information kan Lars Dyhr kontaktes på tlf. 60 60 19 98.
Menighedsmøde med frokostSøndag den 25. maj 2025 kl. 13.00 afholder menighedsrådet et menighedsmøde i Søndermarkshuset. Efter gudstjenesterne kl. 10.00 i Løget Kirke og kl. 12.00 i Søndermarkskirken, vil der blive serveret kirkefrokost.
Menighedsrådet vil derefter præsentere en gennemgang af sognets liv det forgangne år, sognets økonomi samt planer for det kommende år. Tilmelding til frokosten er nødvendig senest den 20. maj kl. 12.00 og kan ske ved at kontakte kontoret på tlf. 75 71 10 10 eller via mail på vejlesøndre.sogn@km.dk.
Praktisk information
Sang og gåtur:
Dato: Fredag 30. maj 2025
Tid: Kl. 10.00
Sted: Søndermarkshuset, Søndermarksvej 84, 7100 Vejle
Entré: For egen regning
Menighedsmøde:
Dato: Søndag 25. maj 2025
Tid: Kl. 13.00
Sted: Søndermarkshuset, Søndermarksvej 84, 7100 Vejle
Entré: Ikke oplyst
Tilmelding nødvendig til frokost
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her