Sorthandsk har brugt de sidste par år på at skabe to sammenhængende EP'er, der udkommer i efteråret 2024 og foråret 2025. Samtidig udgiver de en lyriksamling med grafisk kunst af Henrik Siegel og et forord af Mette Jensen Hayles. Dette markerer starten på en omfattende turné, hvor trioen ønsker at bruge musik og lyrik som et afløb for frustration og vrede.
En stemme for minoriteter og marginaliserede grupperSorthandsk er kendt for at skabe debat og give indsigt i minoriteters livsomstændigheder. Deres værker fungerer som en håndsrækning til marginaliserede grupper, der søger dialog og forståelse. Marwan og resten af Sorthandsk kanaliserer følelserne fra krigens rædsler i Gaza til at skabe håb og tro blandt deres publikum.
Autenticitet og vilje til forandringMed en ubønhørlig energi og vilje til forandring konfronterer Sorthandsk publikum med ubekvemme sandheder om samfundets svigt. Marwans lyrik er både ubarmhjertig og hjertevarm, og den efterlader ingen uberørt. Sorthandsk inviterer til et fællesskab, hvor svære følelsesmæssige udfordringer omfavnes og hykleri ikke har nogen plads.
For mere information om Sorthandsk og deres musik, kan du besøge deres hjemmeside eller følge dem på Facebook, Instagram, YouTube, og Spotify.
Praktisk information:
Dato: Fredag 28. marts 2025
Tid: Kl. 20:00
Sted: Bygningen, Ved Anlæget 14B, 7100 Vejle
Entré: 160 kr. + evt. gebyr
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her