Det bugner med japanske bøger på dansk i disse år, og interessen for fortællinger fra solens rige har aldrig været større. Er det Murakami-effekten? Vær med, når oversætter og japankender Mette Holm dykker ned i Murakamis seneste bøger og samtidig præsenterer dig for nogle nye kvindelige japanske stemmer onsdag 19. april på Vejle Bibliotek.
Er du vild med Harry Potter, og har du lyst til at møde andre fans? Så kom og vær med i Harry Potter Fanklubben på Vejle Bibliotek, som er et fællesskab for Harry Potter-fans på ca. 9-12 år.
Brian begyndte at interessere sig for cykler i 1982, og da han blev udlært som cykelmekaniker i 1984, blev hans valg af erhverv mødt med skepsis, da mange mennesker tænkte, at alle kunne lappe en cykel. Men tiderne har ændret sig, og i dag tager uddannelsen mere end tre år. I dag er Brian