Dette er en pressemeddelelse skrevet af: Peter Lærke Ravn//Skibet Event.
Vejlenser Ole Aakjærs udstilling på New York Chase Contemporary Galleriet må siges at være en succes. Nu er han hjemvendt fra både New York og Miami, og den danske kunstner kan konstatere, at han har har solgt stort derovre.
D. 31. december står menuen på lækkerier for de fleste danskere. Og selv om fisk er en populære spise, så er der stor forskel på, hvad der foretrækkes på tallerkenen.
Før Idé møbler blev til som det vi kender det i dag, hed det førhen faktisk noget så simpelt og lokalt som ‘Bildes Bolighus’. Dette var navnet på bolighuset dengang, da det var ægteparret Mette og Lars Bilde fra Vejle der startede det hele.
Inden længe lyser himlen op i et væld af knitrende raketter i alle regnbuens farver.
På Vejle Bibliotek har de gjort sig umage for, at du kan planlægge en nytårsaften, der er lige i skabet. Her finder du nemlig et væld af udvalgte bøger, e-bøger og quizbøger, der bugner med gode tips til både mad, drikke, borddækning og underholdning.
Karin Møllemand fra Bailine klinikken i Vejle har i omkring 15 år hjulpet kunder med vægttab og smertelindring med de særlige Bailine-teknikker, som kan hjælpe med netop disse problematikker.