Hvordan synes du ungdomslivet skal være i Vejle? Det vil Vejle Bibliotek og Ungekulturhuset Værket gerne høre dit bud på, og de inviterer derfor til dialogaften på Vejle Bibliotek.
Du har måske allerede helt styr på, hvorfor vi markerer langfredag. Hvis ikke, får du historien fra Biblen
Påskeferien er over os, og det betyder en masse hyggelige, fede feriedage og sjove påskeaktiviteter.
Du har måske set Leonardo da Vincis berømte maleri Den sidste nadver, der skildrer Jesus og disciplene, der spiser sammen for sidste gang. Men hvorfor er det præcis, at kirken den dag i dag stadig markerer dagen?
En vejlenser fik sig en på opleveren forleden, da han var på morgentur med sin hund i Bredballe:
De er fremme og oppe på beatet med tendenser og undervisning på FOF. Der er selvudviklingskurser med natur og bevægelse i centrum og også shelterture, og foredrag med folk, som sætter fokus på de gode fortællinger.
Nu bliver NemID til MitID, og hvis du bøvler med at overgå til det nye log-in system, så er der hjælp at hente på et kursus, som tilbydes flere gange.
Vejle Kommunes hjemmepleje skal igang med en ny måde at arbejde på. Fra 1. april startede et projekt, hvor ældreplejen skal organiseres i faste, tværfaglige teams.
 
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                        