Fra og med 1. februar er det slut med COVID-19 restriktionerne. Det er slut med mundbind og coronapas, og de fleste af de andre restriktioner. Alligevel er det vigtigt at passe på for antallet af nye smittede i Vejle helt oppe på 6.483 i denne uge.
Der er lagt op til en hyggelig aften i fodboldens tegn, når fordboldeksperten Morten Bruun fortæller om arbejdet med sin nye bogudgivelse: “Kampdag - Turen går til dansk fodbold”.
1.271 elever fra 11 skoler i Vejle Kommune spiller hjernen stærk på Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag, fredag den 11. februar 2022. Der står mental sundhed og nye veje til læring på skemaet, når eleverne skifter bøgerne ud med skakbrikker og tænksomme fællesskaber.
Lige nu har du mulighed for at stå gratis på skøjter alle døgnets timer på Skøjtebanen i Mariaparken.
Corona har ikke været god ved landets fitnesscentre: Mange fitnesscentre har mistet adskillige medlemmer under corona, hvor nedlukninger, sprit og afstand har været hverdagskost.
Frygter du oversvømmelser i din kælder, eller er du mere bekymret over, hvordan vandstanden vil være i din kommende bolig, eller måske endda drømmehus?
Andelshavere i Horsens, Vejle og Hedensted kommuner kan nu stemme kandidater ind i repræsentantskabet for NRGi koncernen. Valget handler ikke blot om indflydelse på forretningen NRGi, men også om at bidrage til en grønnere fremtid, lyder det fra formanden Jens Myrup Pedersen.